Pro výběr vhodné obuvi je důležité také zvážit účel a příležitost, pro kterou danou obuv budete využívat. Ne všechny typy obuvi jsou totiž vhodné pro jakékoliv užívání - proto Vám zde přinášíme přehled typů obuvi z hlediska jejich účelu.
Společenská obuv - je obuv pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Jedná se většinou o celousňovou obuv klasických střihů (polobotkovou nebo lodičkovou) s usňovou podešví spojenou se svrškem lepením. Obvykle nejsou tyto materiály schopné odolávat například opakovanému a intenzivnímu promočení, a proto ji nedoporučujeme používat v exteriérech.
Vycházková obuv - je určena k nošení po místních komunikacích nebo v místnostech. Vyznačuje se klasickým provedením, bez výraznějších módních prvků.
Zimní obuv - je obuv určena k nošení po místních komunikacích v zimním období. Vyznačuje se vysokou úrovní tepelně izolačních vlastností. Často má teplou vlasovou podšívku a výrazný dezén podešve.
Vysoce módní obuv - zde patří obuv, která je určena k příležitostnému nošení. Vyznačuje se střihem, designem a/nebo dekoracemi či jinými módními prvky, které nemají funkční, nýbrž designový význam.
Jiná - jiné speciální funkční typy obuvi (sportovní, turistická apod.).
V předešlém článku jsme psali o nejčastěji používaných materiálech, o jejich vlastnostech a z toho plynoucí péči a údržbě o obuv. Další hledisko, které výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi je výrobní způsob, tzn. způsob, jakým je spodní část (podrážka) obuv spojena se svrškem. V tomto článku se dozvíte o charakteristice a povaze takto vyráběné obuvi.
obuv lepená - nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, případně opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi. Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).
obuv flexiblová - obuv vyrobena tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Nevýhodou této obuvi je její vodopropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodní části, kdy je vrchní materiál perforován šitím. Tuto obuv používejte především v suchém prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi.
obuv nástřiková (s přímo tvářeným spodkem) - spodek obuvi je ke svršku přímo připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem a dodržením dané technologie.
Jak správně pečovat o obuv, kabelky nebo o jiné doplňky z Vašeho šatníku? Odpovědi najdete v tomto článku. Nejdříve je důležité objasnit si význam jednotlivých piktogramů, které na obuvi (nebo jiném zboží) nejčastěji naleznete:
Jak správně pečovat o jednotlivé druhy materiálů?
hladká useň - je kůže s jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Doporučujeme již před prvním použitím impregnovat k docílení vyšší vodoodpudivosti svrchního materiálu. Při znečištění obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříkem/houbou a vytřete do sucha. Použijte vhodný krém požadovaného odstínu a obuv vyleštěte. Na závěr po každém čištění (nebo i před úplně prvním nošením) obuv naimpregnujte vhodným přípravkem, který je přímo určen k impregnaci hladkých usní.
vlasová useň (velury a nubuky) - broušená kůže. Jemně kartáčujte pomocí krepového kartáče nebo speciální gumy bez vydírání vlasu. K barevnému oživení povrchu slouží speciální barvy na tyto materiály. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací zvyšující odolnost vůči vodě. Tyto usně nekrémujte.
lakovaná useň - useň s hladkým, lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nečistoty z povrchu usně odstraňte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete prostředky na lakové usně. Pro danou obuv je nejnižší možná teplota použitelnosti -3°C.
syntetické materiály - se snadno čistí vodou a po opláchnutí se vytře měkkým, suchým a čistým hadříkem. Je vhodné obuv naimpregnovat přípravky určenými na syntetické materiály, aby se co nejdéle udržovaly jejich vlastnosti a předcházelo se většímu mechanickému opotřebování.
textilní materiály - obuv ošetřujte za sucha kartáčováním a vhodnými prostředky na textil, které jej čistí, impregnují, oživí barvy a částečně zamezí ušpinění. Textilní obuv nepoužívejte ve vlhkém prostředí - není odolná vůči působení vnější vlhkosti.
Voděodolná membrána - obuv může být taky vybavena speciální funkční vrstvou (např. Gore-Tex). Materiály tohoto druhu zajišťují voděodolnost a prodyšnost obuvi. Obuv nejprve očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody. Po uschnutí povrchu obuvi naimpregnujte vhodným impregnačním prostředkem - používejte pouze prostředky, které doporučují výrobci těchto membrán.
Dalším faktorem, který je neméně důležitý pro správnou funkci, udržování a životnost obuvi, je i technologie její výroby. O jednotlivých výrobních způsobech a jejich vlivech na funkci se dozvíte víc v dalším článku.